Nominations announced for 2021 Audio Production Awards

This year’s nominees for the Audio Production Awards have been revealed.

The APAs, organised by AudioUK, celebrate the craft skills behind radio, podcast, and audiobook production.

There are 21 categories in total spanning audiobooks, podcasting and radio.

They include ZeZe Mills and David ‘Sideman’ Whitely, the hosts of Amazon Music’s first ever podcast, the ‘+44 Podcast’ in the new category of Best Ensemble Cast.

The category’s nominations also feature BAFTA-winning Kurupt FM for their work with Audible.

Ian Wright is nominated for Best Host – Speech Audio for his Somethin’ Else produced podcast ‘Ian Wright’s Everyday People’.

Actor Olivia Coleman has been nominated for Best Narrator for her work with Harper Collins.

Ade Oladipo at talkSPORT has been nominated for Best New Voice. Among other achievements Olapido was one of the team on the show ‘Kick-Off: Added Time’, which was the first ever Audio Content Fund-financed programme to be broadcast.

Jordan North & Vick Hope, hosts of Radio 1’s Drivetime show, have been confirmed as the hosts of the awards evening at the BFI on London’s South Bank, happening on Wednesday 24 November.

Chloe Straw, Managing Director of AudioUK, said: “We’ve once again got a fantastic set of nominations which reflect a broad range of talent in the sector. We’re looking forward to a really great night in a few weeks, a chance for the industry to get together and celebrate the very best in UK podcasting, audiobook and radio production.”

Tickets are on sale to attend the event here.

 

APAs Nominees 2021

 

Best Arts Producer         

Ben Walker – Storyglass in association with English Touring Theatre

Caroline Thornham – Novel

Geoff Bird – Freelance

Leonie Thomas – Whistledown Productions

Michael Umney – Novel

Sarah Jane Murray – Storyglass

Best Audiobook Producer           

Caroline Raphael – Freelance

Dirk Maggs – Audible Studios

Lisa Hollinshead – Audiobook Productions

Richard Hughes – Anyway Audio

Rosemary O’Dowd – RNIB / Freelance

Tanya Hougham – HarperCollins UK

Best Drama Producer    

Ben Walker – Storyglass

Dirk Maggs – Audible Studios

Emma Haigh – Big Finish Productions

Jacob Roberts-Mensah – Our Day

 Nicolas Jackson – Afonica

Rosalind Ayres – Jarvis & Ayres Productions

Best Ensemble Cast       

Elis James & John Robins – Audio Always

Kat Harbourne & Jenny Eells – BBC Radio Sheffield

 Kurupt FM: MC Grindah, DJ Beats, Steves and Chabuddy G – Audible

Nikita & Islah – TBI Media

Sofa Cinema Club: Jack P Shepherd, Colson Smith and Ben Price – Audio Always

Zeze Millz & David ‘Sideman’ Whitely – Amazon Music

Best Entertainment Producer

*Sponsored by Outset Studio*

Geoff Jein – TBI Media

Lance Dann – Rezilience Ltd

Liam Conroy – BBC Radio 1

Natalia Rodriguez – Wolfgang Radio

Will Wilkin – BBC Radio 1

 

Best Factual Producer *Sponsored by Audio Content Fund*      

Emma Barnaby – Whistledown Productions

Geoff Bird – Freelance

Joe Kent – BBC Long Form Audio

Martin Austwick – Freelance

Sean Allsop – Audio Always

Will Roe – Wireless Studios

Best Host – Music Audio              

Dermot O’Leary – Ora Et Labora

GuyB – Great Music Stories Radio

Jerelle Forbes – Prison Radio Association

Miranda Sawyer – Freelance

Ricky Wilson – Made in Manchester

Vick Hope – BBC Audio

Best Host – Speech Audio

*Sponsored by Outset Studio*

Alice Roberts – Made in Manchester

Brenda Birungi AKA Lady Unchained – Folded Wing and Prison Radio Association

Danny Robins – Bafflegab Productions

Elinor Hamilton – Tadah Media

Elis James & John Robins – Audio Always

Ian Wright – Somethin’ Else

Best Music Producer     

Ashley Byrne – Made in Manchester

Geoff Bird – Freelance

Jack Howson – Reduced Listening

Jesse Howard – Somethin’ Else

Natalie Steed – Freelance

Steven Rajam – Overcoat Media

Best Narrator    

Andy Serkis – HarperCollins Audio

Carl Prekopp – Almost Tangible

Colleen Prendergast – Almost Tangible

David Bower – Penguin Random House

David Haig – Pier Productions Ltd

Olivia Colman – HarperCollins UK

 

Best New Podcast Producer

*Sponsored by Acast*

Anna Staufenberg – Crowd Network

Jessica Beck – Freelance

Meera Kumar – Freelance

Olivia Swift – Reform Radio

Victor Lee – The Lunar Company

Weyland McKenzie-Witter – Freelance

 

Best New Radio Producer

*Sponsored by Cleanfeed*

Bradley Duggan – Listen

Eleanor Biggs – Novel

Hunter Charlton – Burning Bright Audio

Michael Dale – Somethin’ Else

Rosie Merotra – Somethin’ Else

 Sami El-Enany – Falling Tree Productions

Best New Voice               

Ade Oladipo – talkSPORT

Dom Stephens – Freelance

Jack Blanchard – POLITICO Europe / Whistledown Productions

Josie Bevan – Falling Tree Productions

Liza Ward – Whistledown Productions

Zakia Sewell – Falling Tree Productions

Best News Producer      

Asya Fouks – The Times and The Sunday Times

Courtney Yusuf – The Guardian

Elizabeth Cassin – The Guardian

James Shield – The Times and The Sunday Times

Rachel Stonehouse – BBC Newsbeat

Robert Nicholson – Whistledown Productions

Best Sound Design Producer     

Martin Austwick – Freelance

Nicholas Alexander – Novel

Emma Barnaby – Whistledown Productions

Phil Smith – Falling Tree Productions / Freelance

The Skewer – Unusual Productions

Steve Bond – Freelance

 

Best Sports Producer

*Sponsored by In:Quality*        

Andrew Spence – Unedited

 Ben Mundy – BBC Newsbeat

Chris Browning – Formula 1

Olly Clink – talkSPORT

Steve Hankey – Whistledown Productions

Tayo Popoola – Freelance

 

Best Station Sound Producer     

Adam Venton – Little Monster Media

Ali Rezakhani – BBC Sounds

Chris Nicoll – WIZZFX

Mark Jeeves – Scala Radio

Rob Green – Audio Always

Sam Parker – WIZZFX

Gethin Thomas Award for Best Comedy Producer           

Andy Cartwright – Soundscape Productions

Lance Dann – Rezilience Ltd

Kurt Brookes – Made in Manchester

Jon Holmes – Unusual

Paul Carter AKA Benbrick – Novel

Grassroots Production Award

*Sponsored by The Podcasting, Seriously Awards Fund*             

Lucy Evans – Fierce Green Productions

The Last Bohemians

Multitrack

Miran Hadžić – Miran Hadžić Productions

We Are VOICES – British Red Cross

Life in COVID-19 Award               

Judith Dimant & Julian Wilkinson – Wayward Productions

Justin Dealey – BBC Three Counties Radio

2000 AD Dramas – Penguin Random House

Ivor Manley & Holly Aquilina – Radio Wolfgang

Sue Nelson & Luke Hastings – Boffin Media / BBC OS

Victoria Ferran & Kim Normanton – Just Radio Ltd

Production Company of the Year            

Audio Always

Fresh Air Productions

Listen

Made in Manchester

Novel

Whistledown Productions

Posted on Friday, November 5th, 2021 at 10:17 am by Duty Reporter

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Similar Stories