with RCS

Student nominations annouced

The nominations for the Student Radio Awards 2010 have been announced ahead of the annual ceremony in London next month.

The awards, which feature special guests from commercial and BBC radio, features 12 categories ranging from Best Speech Programming to Best Technical Achievement.

Over the years student radio has launched the careers of Kevin Greening, Scott Mills, Kevin Hughes, Simon Mayo and Alex Zane, with the awards helping to launch the next generation of radio talent into the radio industry.

The Awards have peviously been given out by the likes of Andy Parfitt, Ashley Tabor, Steve Lamacq and Mark Goodier.

The nominations in full are:

[b]Best Newcomer[/b]

Chelsea Dickenson – Fuse FM
Chris Jones – LSRfm.com
Darby Dorras – Smoke Radio
Mog Mcintyre – BIRSt
Pete Allison – Fly FM
Richard Blackburn – 1350AM GU2 Radio

[b]Best Live Event or Outside Broadcast[/b]

Arts Attack – Live from the Plinth – Roundhouse Radio
Livewire Unsigned 2009 – Livewire
Lounge on the Farm Festival 2010 – CSR
Pure FM Big Brother for RAG – Pure FM
Smoke on Tour – Smoke Radio
LSRfm.com does The Big Tidy Up – LSRfm.com

[b]Best Interview[/b]

Andy Vale Interviews Chesney Hawkes – 1350AM GU2 Radio
James Alexander – 'Dayline Saturday' Sue Doughty, Liberal Democrats – 1350AM GU2
David Hayes and Tarik Habte – Interview with MP Vince Cable – SMUC Radio
Jason Rose Interview/Hustings with Hugh Bayley MP – URY
Ollie Bayliss and Liam Higgins with Dick & Dom – URN
Gary Pounder – Student Radio to Radio 1 – Smoke Radio

[b]Best Technical Achievement[/b]

Click Teesside Studio Dashboard – Click Teesside
I Love Student Radio Player – Radio Sonar
RaW Desktop – RaW 1251am
Audio Management – URN
Wireless Mic Extender – CSR
The Xtreme Radio iPhone App – Xtreme Radio 1431am

[b]Best Marketing & Station Sound[/b]

Click Teesside
Smoke Radio
URN

[b]Best Journalistic Programming[/b]

A Decent Man – 107 Spark FM
Newslink – LSRfm.com
Newsweek – Surge
The Pulse – URN
York 90 – URY
Is There a Future for Exelets? – Xpression FM

[b]Best Speech Programming[/b]

1UP – Smoke Radio
Debatable – The Cat 1251
Flamenco Feet – RaW 1251am
Shapes – RaW 1251am
The Great Sketch Showcase – Fresh Air
The Rewrite – Xpress Radio

[b]Best Specialist Music Programming[/b]

Asian Invasion – LSRfm.com
Monday Night Mix with Kyle Wilkinson – 107 Spark FM
Polished Music – 1449AM URB
The Record Box – LSRfm.com
The Soundclash on Forge Radio – Forge Radio
WAITT Unsigned – Fly FM

[b]Best Entertainment Programming[/b]

David Gower's Power Hour – LSRfm.com
LSR Hometime with Max Dickins – LSRfm.com
Ollie and Liam – URN
The Elections Show – URN
The Luke and Ed Show – Xpress Radio
The RaW Sport Quiz – RaW 1251am

[b]Best Student Radio Chart Show[/b]

1449AM URB
IC Radio
LSRfm.com
Pure FM
Radio Sonar
Xtreme Radio 1431am

[b]Best Male Presenter[/b]

Chris Jones – LSRfm.com
Dale Wetter – Forge Radio
Martyn Littlewood – Fly FM
Rob Howard – URN
Will Gavin – Demon FM
Yasser Ranjha – LSRfm.com

[b]Best Female[/b]

Rachael Cole – URY
Henrietta Rowlatt – BIRSt
Mel Lewis – Radio Sonar
Polly Farrington – URN
Sarah Birch – CUR1350
Sarah Thompson – Roundhouse Radio

[b]Best Student Radio Station[/b]

CSR
Fly FM
LCR
LSRfm.com
107 Spark FM
URN

You might also like

Comments are closed.