2014 Radio Academy Awards: Full Winners
Posted by
2014 Radio Academy Awards: Full Winners

Here are the full winners list from the 2014 Radio Academy Awards, with details of all 92 awards given out to BBC, commercial radio and independents.

 

A1 Breakfast Show of the Year (10 million plus)

Gold: The Capital Breakfast Show with Dave Berry & Lisa Snowdon – 95.8 Capital FM

Silver: 5 live Breakfast – BBC Radio 5 live

Bronze: The Breakfast Show with Penny Smith & Paul Ross – BBC London 94.9FM

Nominee: KISS Breakfast with Rickie, Melvin & Charlie – KISS

Nominee: Nick Ferrari at Breakfast – LBC 97.3

 

A2 Breakfast Show of the Year (under 10 million)

Gold: Iain Lee – BBC Three Counties Radio

Silver: Boogie in the Morning – Forth One

Bronze: Sam & Amy – Gem 106

Nominee: Good Morning Ulster – BBC Radio Ulster

Nominee: Hirsty’s Daily Dose – Capital Breakfast – Capital Yorkshire

 

A3 Best Music Programme

Gold: Jamie Cullum – Folded Wing for BBC Radio 2

Silver: The People’s Songs – Smooth Operations for BBC Radio 2

Bronze: The XFM Evening Show with Danielle Perry – The XFM Network

Nominee: Alex James’s Magical Musical Tour – Classic FM

Nominee: John Suchet – Classic FM

 

A4 Best Specialist Music Programme

Gold: The Beatdown on XFM with Scroobius Pip – The XFM Network

Silver: David Rodigan – BBC Radio 1Xtra

Bronze: Zane Lowe – BBC Radio 1

Nominee: Mistajam – BBC Radio 1Xtra

Nominee: The Folk Show with Mark Radcliffe – Smooth Operations for BBC Radio 2

 

A5 Best Entertainment Programme

Gold: Greg James – BBC Radio 1

Silver: Rob Howard – Capital North East

Bronze: The 12 O’Clock Show – BBC Radio Bristol

Nominee: Alex James’s Magical Musical Tour – Classic FM

Nominee: The Dermot O’Leary Show – Ora Et Labora for BBC Radio 2

 

A6 Best Speech Programme

Gold: The Frank Skinner Show – Avalon for Absolute Radio

Silver: The Digital Human – BBC Radio Scotland for BBC Radio 4

Bronze: Call Clegg – LBC 97.3

Nominee: Short Cuts – Falling Tree Productions for BBC Radio 4

Nominee: The Reunion – Whistledown Productions for BBC Radio 4

 

A7 Best Sports Programme

Gold: The Day We Won Wimbledon – BBC Radio 5 live

Silver: Gerr’um On Side – 102.4 Wish FM & 107.2 Wire FM

Bronze: 5 live Sport – BBC Radio 5 live

Nominee: The Team That Never Was – BBC Radio Oxford

Nominee: World Football – BBC World Service Sport for BBC World Service

 

A8 Best News & Current Affairs Programme

Gold: PM – BBC Radio 4

Silver: Call Clegg – LBC 97.3

Bronze: Victoria Derbyshire – BBC Radio 5 live

Nominee: Asian Network Reports – BBC News for BBC Asian Network

Nominee: The World at One – BBC Radio 4

 

A9 Best Coverage of a Live Event

Gold: The Death of Nelson Mandela – BBC World Service News and BBC Africa Service for BBC World Service

Silver: Great North Run 2013 – Metro Radio

Bronze: The Dambusters – 70 Years On – BBC Radio 2 with TBI Media and Snappin’ Turtle Productions for BBC Radio 2

Nominee: Capital’s Jingle Bell Ball – The Capital Network for Capital FM

Nominee: [email protected] Radio – the AELTC’s Official Radio Coverage of the 2013 Wimbledon Championships – IMG Media Ltd for [email protected] Radio

 

A10 Best Community Programming

Gold:Slavery on our Streets – LBC 97.3

Silver: The Joy of Reading – BBC Radio Oxford

Bronze: Knives Wreck Lives – 107.6 Juice FM

Nominee: Free Radio Walk for Kids – Orion Media for Free Radio

Nominee: Pete’s Pensioner Party – BBC WM 95.6

 

B1 Music Radio Personality of the Year

Gold: Sam & Amy – Gem 106

Silver: Radcliffe & Maconie – Smooth Operations for BBC Radio 6 Music

Bronze: Graham Norton – BBC Radio 2

Nominee: Chris Evans – BBC Radio 2

Nominee: Christian O’Connell – Absolute Radio

 

B2 Music Radio Broadcaster of the Year

Gold: Zane Lowe – BBC Radio 1

Silver: Scroobius Pip – The XFM Network

Bronze: Tom Service – BBC Radio 3 Music Department for BBC Radio 3 and BBC Radio 6 Music

Nominee: Guy Garvey – BBC Radio 6 Music

Nominee: Mary Anne Hobbs – Wise Buddah for BBC Radio 6 Music

 

B3 Speech Radio Personality of the Year

Gold: Danny Baker – Campbell Davison Media for BBC Radio 5 live

Silver: Alan Robson – Metro Radio & TFM

Bronze: Phin Adams – Cam FM

Nominee: Johnny Vaughan – talkSPORT

Nominee: Nick Ferrari – LBC 97.3

 

B4 Speech Radio Broadcaster of the Year

Gold: Victoria Derbyshire – BBC Radio 5 live

Silver: Jane Garvey – BBC Factual for BBC Radio 4

Bronze: Melvyn Bragg – BBC Factual for BBC Radio 4

Nominee: Justin Webb – BBC News for BBC Radio 4

Nominee: Rony Robinson – BBC Radio Sheffield

 

B5 National Radio Journalist of the Year

Gold: Tom Swarbrick – LBC 97.3

Silver: Becky Milligan – BBC Radio 4

Bronze: Ian Pannell – BBC News for BBC Radio 4 & BBC World Service

Nominee: Declan Harvey – BBC News for BBC Radio 1 & 1Xtra Newsbeat

Nominee: Jon Manel – BBC Radio 4

 

B6 Local Radio Journalist of the Year

Gold: BBC Radio Norfolk News Team – BBC Radio Norfolk

Silver: Radio City & City Talk News Team – Radio City & City Talk

Bronze: The Nolan Show Team – BBC Radio Ulster

Nominee: Heart North West and Wales News Team – Heart North West and Wales

Nominee: Jo Taylor – BBC Radio Cambridgeshire

 

B7 Best Interview of the Year

Gold: Winifred Robinson interviews Ralph Bulger – BBC Radio Documentaries for BBC Radio 4

Silver: Iain Dale interviews James in Woolwich – LBC 97.3

Bronze: Becky Milligan interviews the wife of a child sex offender – BBC Radio 4

Nominee: Iain Lee interviews Stephen Conroy – BBC Three Counties Radio

Nominee: Stephen Sackur interviews Pavel Khodorkovsky – BBC News for BBC World Service

 

C1 Best Use of Branded Content

Gold: The Christian O’Connell Breakfast Show with Wickes – Absolute Radio

Silver: More Tomorrows on Classic FM with Cancer Research UK – Classic FM

Bronze: The Manuscript with Just for Men – TBI Media for Absolute Radio

Nominee: BOWIE with the Victoria & Albert Museum – TBI Media for Absolute Radio

Nominee: XFM Presents with Ford SYNC – The XFM Network

 

C2 Best Promotional Campaign

Gold: Wimbledon 2013 – BBC Global News Creative Services for BBC World Service

Silver: The Sound of Cinema on 6 Music – BBC Radio 6 Music

Bronze: Saturday Night at the Movies with Howard Goodall – Classic FM

Nominee: The Last Of Us – XFM/Global Radio Creative/Drum for The XFM Network

Nominee: The Voices of Birmingham and the Black Country – BBC WM 95.6 and Fresh Air Production for BBC WM 95.6

 

C3 Best Competition

Gold: The Heart House – Heart West Midlands

Silver: 500 Words – BBC Radio 2

Bronze: Fifty Grand Friday – Real Radio Group

Nominee: A Flag for Worcestershire – BBC Hereford & Worcester

Nominee: Christian O’Connell – Make ‘Em or Break ‘Em! – Absolute Radio

 

C4 Best Station Imaging

Gold: KISS FM (UK)

Silver: TeamRock Radio

Bronze: BBC Radio 2

Nominee: BBC Radio 6 Music

Nominee: The Capital Network

 

C5 Radio Brand of the Year

Gold: The Absolute Radio Network

Silver: KISS UK

Bronze: Capital

Nominee: Classic FM

Nominee: Planet Rock

 

D1 Best Music Feature or Documentary

Gold: Soul Music: Strange Fruit – BBC Bristol for BBC Radio 4

Silver: Adam Buxton on David Bowie – BBC Radio 6 Music

Bronze: Who Sold The Soul – Factual & Music Department, BBC Wales for BBC Radio 4

Nominee: The Dambusters – 70 Years On – TBI Media with Snappin’ Turtle Productions for BBC Radio 2

Nominee: The Sash My Father Wore – BBC Radio Ulster

 

D2 Best News Feature or Documentary

Gold: Tempted by Teacher – markthree media for BBC Radio 1

Silver: Assignment: The Man Who Fell to Earth – BBC Radio Current Affairs for BBC World Service

Bronze: Slavery on our Streets – LBC 97.3

Nominee: Crossroads: The Girls – Prison Radio Association for BBC Radio 1

Nominee: The Assassination of JFK: Minute by Minute – TBI Media for BBC Radio 2

 

D3 Best Feature or Documentary

Gold:Between the Ears: Mighty Beast – BBC Bristol for BBC Radio 3

Silver: Johnny Cash and the Forgotten Prison Blues – Unique for BBC Radio 4

Bronze: The Day We Won Wimbledon – BBC Radio 5 live

Nominee: A Different Kind of Justice – Somethin’ Else for BBC Radio 4

Nominee: Advice from the Edge of Life – BBC Radio Scotland

 

D4 Best Comedy

Gold:The Secret World – BBC Radio Comedy for BBC Radio 4

Silver: John Finnemore’s Souvenir Programme – BBC Radio Comedy for BBC Radio 4

Bronze: Here Be Dragons – John Stanley Productions Ltd for BBC Radio Wales

Nominee: Bridget Christie Minds The Gap – BBC Radio Comedy for BBC Radio 4

Nominee: The Blagger’s Guide To Doctor Who – Unique for BBC Radio 2

 

D5 Best Drama

Gold: The Morpeth Carol – BBC Radio Drama London for BBC Radio 4

Silver: Darkside – BBC Radio Drama London for BBC Radio 2

Bronze: Lost and Found – BBC Salford for BBC Radio 4

Nominee: Babbage – Pier Productions Ltd for BBC Radio 3

Nominee: How To Have A Perfect Marriage – Sparklab Productions for BBC Radio 4

 

E1 Best Creative Innovation

Gold: #Lipdublincoln – BBC Radio Lincolnshire

Silver: Now Playing @6Music – Somethin’ Else for BBC Radio 6 Music

Bronze: The voice of the under 20s across the UK – Podium.me

Nominee: #BBCtrending – BBC Radio Current Affairs for BBC World Service

Nominee: TBI Minute by Minute Interactive – TBI Media

 

E2 Best Technical Innovation

Gold: InStream for Absolute Radio – Absolute Radio

Silver: Multi Player Competition Technology – Wise Buddah

Bronze: Responsive Radio and Unified Station Management – University Radio Bath

Nominee: BBC Playlister – BBC Radio Multiplatform & BBC Future Media

Nominee: RadioDNS Hybrid Radio in a Smartphone – Global Radio Creative Technology

F1 Station of the Year (under 1 million)

Gold: BBC Tees

Nominee: Moray Firth Radio

Nominee: National Prison Radio

 

F2 Station of the Year (1 million plus)

Gold: BBC Radio Ulster

Nominee: LBC 97.3

Nominee: Metro Radio

 

F3 UK Station of the Year

Gold: BBC Radio 2

Nominee: BBC Radio 4

Nominee: talkSPORT

 

Gold Award

Tony Blackburn

 

Special Award

The Production & Presentation Team for Call Clegg & Ask Boris – LBC

 

Hear more radio industry news like this at the top of the hour on inRadio - the radio industry's very own radio station. Listen now in a new window whilst you continue reading RadioToday or press play below.

1 0 2720 14 May, 2014 Alerts, Awards, Industry News 9:47 am 20145 Wednesday, May 14th, 2014

Leave a Reply

Looking for something else?

Register

Subscribe to our emails to stay informed about the latest radio news and products delivered straight to your inbox.

Related Posts

Radio Festival 2016 - September 26, 2016 at 9:00 am (The British Library, 96 Euston Rd, London NW1 2DB, United Kingdom)
Thanksgiving service to Sir Terry Wogan - September 27, 2016 at 12:00 pm (Westminster Abbey, London)
Closing Date: Audio Production Awards - September 29, 2016 at 11:59 pm (Online)
The Imaging Days - October 3, 2016 at 8:00 am (Holland)
The Imaging Days - October 4, 2016 at 8:00 am (Holland)
Radiodays Ireland - October 17, 2016 at 10:00 am (Dublin)
Radiodays Ireland - October 18, 2016 at 10:00 am (Dublin)
ARIAS - Audio and Radio Industry Awards - October 19, 2016 at 6:00 pm (First Direct Arena, Leeds)
More events